Skall vi alltid betala ob-tillägg till våra skiftarbetare när de arbetar över en ledig dag?

Svaret på frågan återfinns i Infomediaavtalet § 9 mom 1 och Förpackningsavtalet § 11 mom 1. "För övertidsarbete betalas ordinarie tid- eller ackordslön och, vid skiftarbete, tillägg för obekväm tid (ob-tillägg) samt övertidstillägg beräknat på ordinarie timlön."

Detta är en medlemssida

Har du glömt ditt lösenord? Beställ ett nytt.

Har du inget webbkonto? Registrera dig idag.

Medlemskap

Ett medlemskap hos Grafiska Företagen har många fördelar.

Jag vill veta mer!

För att registrera medlemskonto behöver du ditt medlemsnummer hos Grafiska Företagen. Medlemsnumret står på din faktura.

Problem med inloggningen?

Kontakta oss på 08-762 68 00 eller info@grafiska.se
Alla vardagar 8:30-16:30