Lena-Liisa kommer bland annat att tala om det rådande konjunkturläget och om hur industrins prognoser ser ut på lång sikt med de strukturförändringar som nu sker i form av teknikutveckling och konkurrens från nya medier.
Grafiska Dagarna har ambitionen att hjälpa dig ta rätt beslut – och våga göra det snabbt! Förändringstakten i den grafiska branschen är rasande hög. Just därför är grafisk industri en framtidsbransch. Överallt sker nu insatser som förbereder oss på den nya världens kommunikationskrav. Allt är svårt och krävande, men också nytt, spännande och lovande.
De företag och individer som förmår lotsa branschen rätt genom denna storm av förändringar förtjänar att uppmärksammas. De senaste månaderna har nomineringar skett till Graphic Awards och den 27 oktober koras vinnarna vid en galamiddag på kvällen. Detta är en tävling i tolv kategorier där vinnarna på olika sätt har bidragit till branschens utveckling och lyft fram grafisk industri som en framtidsbransch.
Grafiska Dagarna och galan Graphic Awards blir ett evenemang som ger kunder och leverantörer unika möjligheter att träffas över samarbetsgränserna och njuta av en avkopplande och engagerande kväll tillsammans.
Grafiska Dagarna arrangeras på Parken i Stockholm den 27-28 oktober. Antalet middagsplatser är begränsat.
Anmäl dig här!