

Power of Prints Nytänkarpris till IntellectaIntellectas Årsredovisning 2008 fick Power of Prints Nytänkarpris som delades ut vid Publishing-Galan på torsdagen den 15 oktober. Priset togs emot av Intellectas koncernchef Richard Ohlson. Intellecta är en av de ledande fullserviceleverantörerna i Sverige av kommunikationstjänster. Deras affärsidé är att stärka kundens varumärke, relationer och affärer genom att effektivt integrera kommunikation och publicering. POP:s Nytänkarpris vill premiera en kommunikationslösning som på ett innovativt sätt utnyttjat det tryckta mediets unika egenskaper. Så här löd juryns motivering: - Intellecta har på ett optimalt sätt visat vad man idag kan göra med den moderna trycktekniken, säger GFF:s branschansvarige Hans Johansson, som även delade ut priset på galan.
Publishing-Galan omfattar 29 kategorier, från besöksguider till årsredovisningar. Juryn bedömer grafisk form, typografi, layout, textinnehåll, visuellt innehåll, pappersval, tryck, repro och efterbehandling. I juryn sitter bland annat Nils Enlund, professor i medieteknik och grafisk produktion vid KTH. De vinnande bidragen presenteras på www.popkom.se. Läs mer om projektet Power of Print på www.powerofprint.se
Grafiska Företagens Förbund, GFF, är bransch- och arbetsgivarorganisationen för den grafiska branschen, förpackningsindustrin och närliggande verksamhetsområden. GFF arbetar för att stärka medlemsföretagens lönsamhet och konkurrenskraft. GFF tillvaratar medlemsföretagens intressen i arbetsgivarfrågor samt i branschrelaterade och näringspolitiska frågor. GFF är en medlemsorganisation i Svenska Näringsliv.
|

