MBL och kontakterna med facket

Relationen mellan fack och arbetsgivare regleras i olika lagar och avtal. Som arbetsgivare kan det t ex vara svårt att veta när företaget är skyldig att förhandla med facket, vilka frågor som ska förhandlas och med vilka fackförbund företaget ska förhandla.

Detta regleras i Lag (1976:580) om medbestämmande i arbetslivet, MBL. Enligt MBL har företaget b l a en skyldighet att förhandla viktigare förändringar innan beslut fattas. Vidare är det viktigt att veta vem som har mandat att förhandla, vem som är utsedd förtroendeman och när och hur förtroendemannen får vara ledig respektive ledig med betalning. Vad som gäller förtroendemän regleras i Lag (1974:358) om facklig förtroendemans ställning på arbetsplatsen, FML.

Som medlem får du ta del av medlemsexklusivt innehåll

  • Vi ger dig ett effektivt stöd som chef. Tillsammans bygger vi din kunskap.
  • Ta del av branschanpassade kollektivavtal som underlättar vardagen.
Glömt lösenord?
Felaktiga inloggningsuppgifter
Du loggas in
Logga in
Glömt ditt lösenord?
Skriv in din e-postadress nedan så skickar vi ett nytt lösenord till din e-postadress som du sedan kan andra under mina sidor.
Lösenordet kunde inte återställas.
Logga in
Glömt lösenord?
En återställningslänk har skickats till angiven mailadress.