”Jag kommer sakna relationerna i den grafiska branschen”
Förhandlingschef Anna Freij gör sina sista arbetsdagar innan hon går vidare till ett nytt jobb som förhandlare och jurist på Teknikföretagen. Nu summerar hon sina år på Grafiska Företagen – och den senaste avtalsrörelsen. ”De här åren har givit mig erfarenheter från hela kedjan – från lokala förhandlingar till att ansvara för riksavtalsförhandlingarna. Det är få förunnat och något jag fortsatt kommer att ha stor nytta av”, säger hon.

Vi börjar summeringen med att blicka tillbaka på årets avtalsrörelse. Ett halvår har gått sedan de nya kollektivavtalen för den grafiska branschen och resten av industrin blev klara. Det var en stökig avtalsrörelse, konstaterar Anna Freij.
– Flera parametrar bidrog till att det blev svårt, alltifrån parternas olika syn på omvärldsläget till att vi stod väldigt långt ifrån varandra i principiella sakfrågor, säger hon och fortsätter:
– Lönekraven som facken gick ut med på hösten var också de näst högsta någonsin. Samtidigt var det ekonomiska läget skakigt och tillväxten svag, det geopolitiska världsläget var osäkert och frågan om handelstullar hängde i luften.
I den förra avtalsrörelsen 2023 var utmaningen den höga inflationen, det hade parterna samsyn om. Skillnaden den här gången var att parterna hade väldigt olika bild av det ekonomiska läget ända in i slutförhandlingarna, framhåller Anna Freij.
Förhandlingarna var tuffa, inte minst i frågan om arbetstidsförkortning, och krävde som alltid ett givande och tagande från båda sidor för att en överenskommelse skulle kunna nås. Givet de knepiga omständigheterna och att man stod väldigt långt ifrån varandra i lönenivåfrågan var det bra att parterna till slut och i sista stund lyckades komma överens om nya avtal, tycker Anna Freij.
– Jag är nöjd med att vi fick till ett tvåårigt avtal. Längre avtal ger förutsägbarhet för företagen, men med ett så osäkert geopolitiskt läge kan det vara svårt att få till. Vi fick också till vissa allmänna villkorsförändringar. Totalt sett är det dock lite för tidigt att utvärdera avtalen.
Roligt att påverka arbetsmarknaden
Efter 13 år lämnar Anna Freij nu både Grafiska Företagen och Trä- och Möbelföretagen, TMF, där hon också är förhandlingschef. Innan förhandlingsavdelningarna slogs ihop hade hon hunnit arbeta för båda förbunden. Chefsrollen har hon haft sedan 2022.
De olika rollerna och arbetsuppgifterna har innefattat allt från att medverka vid lokala förhandlingar på enskilda medlemsföretag till att ha helhetsansvaret för riksavtalsförhandlingar som ska gynna hela branschen. Att hitta bra lösningar för företagen och att hantera frågor som påverkar hela arbetsmarknaden tycker hon har varit roligast. Men det hon framför allt kommer att bära med sig är relationerna.
– Hela jobbet handlar om att skapa relationer, med allt ifrån småföretagare till de största industriföretagen, från förhandlarkollegor till fackliga representanter ute på företagen. Goda och långsiktiga relationer är grundbulten för att kunna göra ett bra jobb som företrädare för branschen.

Goda och långsiktiga relationer är grundbulten för att kunna göra ett bra jobb som företrädare för branschen.
Nu tar hon med sig erfarenheterna till en betydligt större organisation.
– Jag ser fram emot att fortsätta jobba inom industrin och att lära känna nya företag, bredda mig och skaffa mig nya kunskaper. Men jag kommer att sakna den nära relationen till företagsledarna inom den grafiska branschen som gjort det lätt att förstå vad de behöver för att driva sina företag. Det är en väldigt trevlig bransch.
I november tillträder Anna Freijs efterträdare Susanne Svärd Elfström, som närmast kommer från en roll som förhandlingschef på Almega Tågföretagen.
Har du något medskick till din efterträdare?
– Jag lämnar med varm hand över till Susanne och hälsar henne välkommen till två fantastiska branscher och till ett kul och kompetent förhandlargäng!