En kulturkanon bör produceras i Sverige
Grafiska Företagen saknar perspektivet på var de litterära verken produceras i den kulturkanon som regeringen presenterat. Det är en fråga om både kulturell integritet och hållbarhet att verk som ska definiera det svenska också trycks i Sverige.

Nu har regeringen presenterades Sveriges kulturkanon – en lista över verk och företeelser som anses haft en särskilt stor betydelse för landets kultur- och samhällsliv. Syftet är att göra svensk kultur tillgänglig för fler.
Grafiska Företagen välkomnar regeringens initiativ att lyfta fram och tillgängliggöra Sveriges kulturella arv, men saknar perspektivet var de litterära verken produceras.
Det är en fråga om både kulturell integritet och hållbarhet att verk som ska definiera det svenska också trycks i Sverige. I över 500 år har tryckerier varit en viktig del för den svenska kulturens utveckling.
Tryckerier spelar en avgörande roll för kultur, inte minst i orostider. Det visar tyvärr Rysslands försök att utplåna Ukrainas tryckerier för att förhindra ukrainsk kultur- och informationsspridning, säger Eva Glückman vd Grafiska Företagen
Grafiska Företagen uppmanar därför beslutsfattare, förlag och kulturinstitutioner att inte bara se kulturkanon som en lista över betydelsefulla verk, utan också en viktig del av svensk grafisk produktion och sysselsättning. Dessa aktörer behöver aktivt verka för att Sverige även framåt har en stark grafisk sektor som genom hög kvalitet, korta leveranskedjor garanterar den svensk kulturens självständighet och motståndskraft.