NYHET - TRYCKERI (SGM)

En digital föregångare som ser möjligheter för branschen

Fredrik Järkemyr är entreprenören som varit en viktig del av den grafiska branschen i många decennier. Nu har han lämnat SGM:s styrelse efter 14 år som ordförande och konstaterar att det har hänt mycket, både i Grafiska Företagen och i branschen. Hans egen nyfikenhet och vilja att utveckla har däremot inte förändrats.

20 augusti 2025
Bild på Fredrik Järkemyr.
Fredrik Järkemyr. Foto: Privat

– För mig har styrelsearbetet varit en sorts fortbildning, ett sätt att förkovra mig i branschen, samtidigt som det har givit mig ett socialt nätverk som både varit roligt och lärt mig mycket. Sådant kan man inte få genom att gå en kurs. Jag klev in i styrelsen som en representant för det lilla företaget. Nu när jag lämnar jobbar jag på det största, det är ju en resa i sig, säger Fredrik Järkemyr.

När han kom in i branschen var yrkesgrupperna tydligare uppdelade och man hoppade inte mellan roller hur som helst, till skillnad från idag när tryckerier ofta har både bokbinderi och tryckeri, prepress och efterbehandling på ett och samma ställe, beskriver han.

Som en följd upplever han att det numera är större samsyn och enighet mellan olika branschföreningar inom Grafiska Företagen, och även att förbundet och branschföreningarna har närmat sig varandra. Att antalet medlemmar har minskat de senaste 30 åren speglar förstås också förändringarna i branschen, men en positiv effekt är att sammanhållningen är starkare än på länge, menar han.

– Nu talar vi mer genom samma megafon. Förbundet med vd Eva Glückman i spetsen har god insyn i branschfrågorna, vid sidan av fokuset på avtalsfrågor och arbetsrätt.

Fredrik Järkemyr kom i kontakt den grafiska branschen tack vare gymnasiekompisen Lars Haak vars pappa hade ett reproföretag. Det var i slutet på 80-talet, precis när datorerna gjorde sitt intåg i verksamheterna.

– Jag var ingen expert men hade hållit på lite med datorer och föreslog att vi skulle köpa in en dator och ett registerprogram för att lägga in alla uppgifter från hyllmeterna med pärmar, för att kunna söka effektivare. I början när kunder ringde in med frågor och jag kunde svara efter två sekunder så trodde de inte på oss. Det brukade ju ta flera timmar att leta fram materialet, berättar Fredrik och fortsätter:

– Vi var rätt tidiga med att inse att datatekniken går att använda även till andra saker. Det tog fart och företaget växte fort. Jag hade tur med tajmingen på så vis. Och Lasse Haak och jag har hållit ihop och jobbar fortfarande tillsammans.

Intresse och nyfikenhet viktigt

Den förändring och förnyelse av branschen som han själv drivit på tror Fredrik Järkemyr kommer att fortsätta. Han ser stora möjligheter. Det händer mycket på konsumentsidan, och utan webbportaler och olika digitala lösningar kommer du inte långt idag, menar han.

– Men man ska också komma ihåg att den dominerande andelen kunder fortsatt är business-to-business-kunderna hos de vanliga civiltryckerierna, påpekar han.

Hans grundläggande drivkraft har varit nyfikenhet på jobbet och att hela tiden se hur kundupplevelsen kan bli bättre och hanteringen effektivare. Att hitta lösningar på komplexa problem eller kundönskemål är något av det roligaste med branschen, tycker han.

Han tror att en kombination av nytänkande unga medarbetare och erfarna äldre är vinnande, och menar också att fler kvinnor vore bra för branschen. Det viktigaste av allt är att ha driv.

– För mig är det viktigt att vara intresserad av jobbet. Idag krävs ofta väldigt mycket utbildning, men jag skulle säga att du kan komma långt med att vara nyfiken och intresserad på jobbet.

När han inte arbetar i den grafiska branschen står andra affärsprojekt på agendan för entreprenören Fredrik Järkemyr. Sedan 2014 bedriver han vinimport tillsammans med sin fru och några vänner.

– Vi är inga experter utan drog igång det för att lära oss. Vi importerar vin, champagne och vissa spritsorter – det finns det ingen ände på hur mycket man kan lära sig om det!

Fredrik Järkemyr

Har en lång karriär i den grafiska branschen. Intresserade sig tidigt för kombinationen grafisk produktion och IT. Avgick i våras från SGM:s styrelse, där han suttit sedan 2003 och varit ordförande sedan 2011. Dessförinnan i Futuras styrelse.

Startade karriären på Lithoteknik i Motala, som blev LiTHO och efter olika sammanslagningar DanagårdLitho, därefter By Wind och nyligen Åtta45, där han idag är säljare, projektledare och microdelägare.

Om entreprenörsandan: ”Den kommer kanske delvis från släkten. Min pappa hade bageri. Jag jobbade där i fem år, men var inte lika bra som han på att gå upp tidigt.”

Om hemstaden: ”Jag trodde aldrig att jag skulle stanna i Motala, men lyckades få med min fru på att testa att bo här, och vi är kvar. Det är en fin sommarstad och det finns ingen anledning att åka långt bort så här års.”

På fritiden: ”Vid sidan av att lära mig mer om viner gillar jag båtliv, golf och skidåkning så länge knäna tillåter. Just nu kretsar mycket kring första barnbarnet.”