”Företag som beredskapsplanerar blir konkurrenskraftiga över tid”
Svenska företag är betydligt mer säkerhetsmedvetna idag än för fem år sedan. Men är gapet stort – de som kommit längst ligger långt före myndighetsplaneringen, medan de som inte engagerat sig halkar efter. Det menar Frida Pamliden, Svenskt Näringslivs expert på beredskaps- och säkerhetsfrågor.
Utvecklingen på beredskaps- och säkerhetsområdet har gått snabbt de senaste åren, inte minst i näringslivet.
– Alla förstår idag att näringslivet utgör grundplattan i totalförsvaret. Finns det inga leveranser av varor och tjänster så har vi ingen förmåga i vårt försvar, säger Frida Pamliden.
Hennes jobb går ut på att vara länken mellan företagen, myndigheterna och regeringen. Det handlar om att påverka näringslivets förutsättningar att ta den roll som efterfrågas i totalförsvarsplaneringen, exempelvis genom att se följdeffekter för företagen av lagstiftning.
– Svenskt Näringsliv är idag en helt integrerad del av uppbyggnaden av totalförsvaret. Vi jobbar med både yttre och inre hot, där den yttre hotbilden handlar om civil-militär samverkan och utländsk påverkan, och den inre om organiserad brottslighet och kriminell ekonomi. Områdena går in i varandra eftersom vi befinner oss i ett hybridkrigsläge med många gråzoner.
För enskilda företag finns ett egenintresse i att vara uppdaterade om hur den nya världsordningen vi lever i påverkar dem, påpekar Frida Pamliden.
– Företag som har kontinuitets- och beredskapsplanering, som vet vilka myndighetskontakter de ska ta vid incidenter, som har redundans mot dataintrång och cyberhot, kommer att vara konkurrenskraftiga på marknaden över tid.
Ta fram enkla scenerier och fundera över hur ni på företaget skulle agera och prioritera.
Ska man vara orolig som företagare, och för vad?
– Man ska inte vara orolig, men medveten om de risker man står inför. Det är en ökad trend idag att angripare går på företag istället för myndigheter i exempelvis cyberattacker, just för att det är företagen som levererar förmågan till myndigheterna och till det offentliga Sverige.
– Det är viktigt att ha koll på lagstiftningen och på sina avtal och veta vem man gör affärer med. Levererar ditt företag exempelvis till en myndighet som ställer krav på att er leveransförmåga ska fortlöpa även i kristid?
– Att ha koll på sin personal är också viktigt, att veta om någon är krigsplacerad i annan verksamhet och därmed kommer att försvinna om det skulle bli höjd beredskap.
Vad är vanligt att företag missar eller underskattar?
– Det är väldigt vanligt att man har stora planer i en pärm hos ledningsgruppen. De är inget värda om de inte övas och stresstestas, det måste ner i alla led i organisationen.
– Det finns ibland också en naivitet, även om vi idag är förbi mycket av ”det påverkar inte mig”-tänket. Alla är en del av större leveranskedja, det såg vi inte minst när kriget i Iran inleddes i våras och hela industrin påverkades av att bränslepriserna steg.
Hur kan man som företagare förbereda sig inför hotbilder i framtiden?
– MCF:s broschyr Beredskap för företag ger hjälp kring vad man måste se över. Det finns också mycket bra information, metodstöd och övningar på både MCF:s och Svenskt Näringslivs hemsidor. Ta fram enkla scenerier och fundera över hur ni på företaget skulle agera och prioritera. Vilka kontakter är ni beroende av, vad måste ni fortsätta leverera beroende på vilka avtal ni har, och hur gör ni det om el, internet eller vatten försvinner?
Hur ser beredskapsstrukturen i Sverige ut? ”Det är en sektorstruktur med tolv sektorsansvariga beredskapsmyndigheter, med MCF, Myndigheten för civilt försvar, som toppnod i systemet. Svenskt Näringsliv kan ses som motsvarigheten till MCF på den privata sidan.”
Vad är på gång i det gemensamma arbetet? ”En aktuell fråga framöver är den juridiskt komplexa frågan om informationsdelning mellan företag och myndigheter, där både offentlighetsprincipen, konkurrenslagstiftningen och aktiebolagsrätten gör det knepigt.”
- Ha koll på avtalen – Vem är mina underleverantörer och vem är jag underleverantör till? Har vi samma förväntansbild på varandra?
- Gör en personalinventering – Om personal är krigsplacerad i annan verksamhet, kommer jag då att behöva ta in kompetens för det bortfallet?
- Ha koll på lagstiftningen – just nu implementeras exempelvis NIS 2, som handlar om informationssäkerhet. Systerdirektivet CER implementeras från 2027 och handlar om fysisk säkerhet och personalsäkerhet.
- Läs MCF:s broschyr Beredskap för företag och hitta information, metodstöd och övningsmaterial hos MCF och Svenskt Näringsliv.
- Planera och dimensionera verksamheten utifrån de sju typscenarierna i dokumentet Utgångpunkter för totalförsvaret, framtaget av MCF och Försvarsmakten.
- Om du vet att din kommun, ta kontakt och fråga om de vill att ni ska vara med.