Kraftfullt verk om ett Sverige i förändring
Den vita fredsduvan är det första blicken faller på när man ser designstudenten Johanna Lindgrens vinnarbidrag i affischtävlingen PrintPower Award 2026. Sedan noterar man fågelns skugga – som bildar formen av ett stridsflygplan. ”Fredsideal existerar sida vid sida med ett försvar i förändring”, förklarar Johanna sitt motiv.
Temat för årets affischtävling är ”För Sverige i tiden”. När Johanna Lindgren funderade över hur hon skulle gestalta det föll tankarna oundvikligen på de krig och oroligheter som pågår i världen idag och hur det påverkar Sverige. Hon är 25 år och pluggar andra året på utbildningen Grafisk design och reklam på Forsbergs skola i Stockholm.
– Sverige har länge haft en politik som byggt på militär alliansfrihet och betonat diplomati. Idag befinner vi oss i en annan situation, där landets säkerhetspolitik förändrats och satsningarna på försvaret har ökat, säger hon.
Med sitt motiv vill Johanna Lindgren ställa fredsidealet mot verkligheten och få betraktaren att fundera över vad som händer i Sverige idag. Syftet är inte att ta ställning eller ge svar, utan låta tolkningen vara öppen för betraktaren.
– Krig och fred kommer alltid att finnas sida vid sida tror jag. Jag ville visa på spänningen däremellan.
Johanna är uppvuxen i Stockholm och har så länge hon minns tyckt om att rita, måla och skriva. Konsten har alltid funnits nära med en farfar som var konstnär och en pappa som också hållit på med konst, och hon har alltid uppmuntrats hemifrån att utforska sina kreativa sidor.
– Jag provade lite olika jobb efter gymnasiet men kände en längtan att testa mina kreativa förmågor och sökte utbildningen på Forsbergs. Det var verkligen rätt beslut, utbildningen är jätterolig.
Affischtävlingens tema väckte funderingar hos Johanna kring bilden av Sverige, som hon tycker har förändrats de senaste åren. Att flera av de andra tävlingsbidragen tar upp frågor som otrygghet och kriminalitet, miljökris, fred och försvar förstärker den bilden.
– Många tycker inte att det känns lika tryggt längre, både med tanke på allt som händer i omvärlden och med våld och skjutningar i Sverige. Sveriges ställningstagande att gå med i Nato var också en stor sak.
Sociala medier inte bara dåligt
I arbetet med affischen bestämde Johanna tidigt att hon ville jobba med en tydlig kontrast och satsa på få färger och ett enkelt motiv som skulle vara så starkt att man kan förstå det utan någon text.
– Jag är svag för kontraster, det blir ofta kärnfullt och är ett sätt att fånga betraktaren. För att få fram ett viktigt budskap tror jag på ”less is more” i utförandet.
Hon ser affischer både som en konstform och ett medium för att förmedla budskap, och tycker att det tryckta har en viktigare plats i samhället nu än någonsin.
– Jag tycker att man kan se en motreaktion mot det digitala. Hantverket och att veta att det är en människa som ligger bakom tror jag att man alltid kommer att uppskatta. Att saker inte är helt perfekta gör dem nästan ännu bättre.
Trots det dystra omvärldsläget är Johanna Lindgren optimistisk. Hon tror det är viktigt att diskutera olika frågor och att vara engagerad och påläst.
– Man kan inte bara leva i sin lilla bubbla. Det är mycket prat om att sociala medier är dåligt, men en positiv sak är att de gör det lätt att hålla sig uppdaterad om vad som händer och att man kan lära sig mycket om omvärlden.