NYHET - PRISER & UTMÄRKELSER

Medlemsföretag bakom flera vinnare i Svensk Bokkonst

De 25 vinnarböckerna i Svensk Bokkonsts årliga tävling är nu utsedda. Böckerna håller högsta kvalitet när det gäller såväl design som produktion och kommer också att tävla i den internationella tävlingen The Best Book Design from all over the World i Leipzig. Bland de 25 böckerna utsåg juryn även vinnaren av Grafiska Företagens särskilda pris till en svenskproducerad bok.

21 oktober 2026
De 25 utvalda böckerna i Svensk Bokkonsts tävling 2026
De 25 utvalda böckerna i Svensk Bokkonsts tävling 2026. Foto: David Frederiksen, KB
Svensk Bokkonsts katalog 2026
Svensk Bokkonsts katalog 2026 är producerad av Multiply och Umeå Bokbinderi. Foto: David Frederiksen, KB

– Det är både viktigt och fint att uppmärksamma god bokproduktion och det arbete som ligger bakom. Från Grafiska Företagens perspektiv är det särskilt betydelsefullt att lyfta svensk bokproduktion, därför är det extra roligt att vi numera delar ut ett eget pris, säger Eva Glückman, vd på Grafiska Företagen och styrelsemedlem i Svensk Bokkonst.

De 25 vinnarna lever upp till juryns krav på både formgivning, typografiskt utförande, funktion, hållbarhet, innovationsgrad och kommunikation.

”Bland årets prisade böcker går det att se hantverkstradition, parallellt med okonventionella och otyglade angreppssätt i formgivningen. De skickligaste formgivarna tar med oss ut på oupptäckta territorier”, skriver föreningen Svensk Bokkonst själva om årets vinnarböcker.

Den 21 oktober–21 november finns böckerna utställda på Kungliga biblioteket i Stockholm. Senare utställningsdatum finns på Svensk Bokkonsts hemsida.  

Svensk Bokkonst och priset till en svenskproducerad bok

Svensk Bokkonst är en ideell förening grundad 1933 med målet att stimulera och inspirera bokbranschen till ökad kvalitet inom produktionen av böcker. Som ett led i detta utser föreningen varje år 25 föredömligt producerade böcker. Grafiska Företagen är en av medlemmarna i föreningen.

Juryn består av personer verksamma inom grafisk formgivning, förlag, tryckeri, bokbindning, illustration och fotografi. Minst två av produktionsfaktorerna formgivning, förlag, tryck/bindning och repro måste vara utförda av svenska företag för att en bok ska godkännas. De utvalda böckerna representerar också Sverige i den internationella boktävlingen The Best Book Design from all over the World. 

Bland de 25 böckerna väljer juryn också ut en helt svenskproducerad, som får ett särskilt pris av Grafiska Företagen. Mottagare av priset är formgivaren.